Wschowa to kilkunastotysięczne miasteczko w województwie lubuskim, na terenie historycznej Wielkopolski. Z pozoru niczym się nie wyróżnia. Nie zachęca też do dłuższego pobytu czy chociażby kilkugodzinnych odwiedzin. W tym wpisie postaramy się pokazać, że mimo wszystko warto poświęcić jej kilka chwil uwagi! Zapraszamy na zwiedzanie Wschowy!
Spis treści
Położenie miasta
Wschowa położona jest w zachodniej części Polski. Gdyby spojrzeć na mapę można zauważyć, że znajduje się w środku trójkąta łączącego ze sobą Poznań, Wrocław i Zieloną Górę. Stanowi dobrą bazę wypadową dla odwiedzających Przemęcki Park Krajobrazowy.
Pochodzenie nazwy
Nazwa miejscowości interpretowana jest na dwa sposoby. Według pierwszej wersji nazwa Wschowa pochodzi od słowa „schować”, co w języku staropolskim wymawiano dokładnie jako „wschować”. Zgodnie z tą wersją miasteczko było więc miejscem, w którym można było szukać schronienia.
Druga wersja odnosi się do dzierżawczej nazwy Wieszów. Forma osobowa Wiesz jest skrótem od imienia Wielisław. Na takie pochodzenie nazwy wskazuje najstarsza pisownia nazwy miasta czyli Veschov.
Zwiedzanie Wschowy
Bez względu na to skąd pochodzi nazwa Wschowy, jej największe atrakcje miasta można zwiedzić w przeciągu kilkugodzinnej wycieczki. Oto nasza subiektywna lista najciekawszych atrakcji we Wschowie. Warto też trochę po prostu powłóczyć się po mieście, chociażby po to żeby znaleźć takie perełki jak ta poniżej!
Ratusz miejski
Zwiedzanie Wschowy polecamy zacząć od centrum. Ratusz miejski zajmuje głównej miejsce w rynku Wschowy. Pierwsze mówiące o nim zapisy pochodzą z początku XV wieku. Niestety w wyniku wielu pożarów, które dotykały miasto, dzisiaj możemy podziwiać jego dużo młodszy wygląd. Mimo to, zrobił na nas spore wrażenie.
Ciekawostką jest, że za panowania Augusta II i Augusta III, odbywały się tutaj obrady senatu. Przyjmowano tu również przedstawicieli innych państw, którzy przybywali z wizytą. W 1737 i 1755 r. wschowski ratusz gościł przybyszów z dalekiej Turcji!
Gotycki kościół farny
Niemalże z każdego miejsca we Wschowie widoczna jest wysoka wieża gotyckiego kościoła pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Nie dziwi więc fakt, że kiedy kościół odbudowywano po wielkim pożarze w 1435r., posiadał on najwyższą wieżę w całej Wielkopolsce!
Nam niestety nie było dane wejść do środka, bo kościół był zamknięty. Szkoda, bo podobno wewnątrz zachowane zostały przeróżne średniowieczne relikty. Ponadto można podziwiać tu wspaniałe barokowe polichromie.
Właśnie w tym kościele w 1365 r. ślub z księżniczką żagańską Jadwigą wziął król Kazimierz Wielki.

Staromiejski cmentarz ewangelicki
Lapidarium we Wschowie obejmuje teren Staromiejskiego Cmentarza Ewangelickiego i dawnego cmentarza katolickiego. Jest to jeden z najstarszych nowożytnych cmentarzy nie tylko w Polsce ale i w Europie. Lapidarium jest bardzo cenną pamiątką po dawnych mieszkańcach tych terenów. Podziwiać można tu piękne płyty, pomniki i rzeźby nagrobne. Jeżeli zwiedzanie Wschowy w ciągu lata okaże się wymagające, w lapidarium możecie skryć się w cieniu drzew i spacerować zielonymi alejami! Więcej o tym miejscu możesz przeczytać w naszym poprzednim wpisie.
Fontanna miejska
Fontanna miejska stanowi jedną z licznych pamiątek z wizyt królewskich. Miała cieszyć oczy króla Augusta III w czasie jego wizyt w ratuszu. XVIII-wieczną fontannę ozdabia rzeźba kobiety w zbroi, w prawej ręce trzymającej proporzec z herbem miasta. Tym co obecnie można podziwiać na rogu ulic Rzeźnickiej i Łaziennej jest jej replika. Oryginał rzeźby został przeniesiony do Muzeum Ziemi Wschowskiej.
Barokowe kamienice
Przy wymienianiu największych atrakcji Wschowy z pewnością należy wspomnieć o mieszczańskich kamienicach usytuowanych w okolicach rynku, tuż obok ratusza. Stanowią znakomitą wizytówkę miasta. Niegdyś Wschowa była miastem, w którym kwitnął handel i rzemiosło. To tu mieszkali i tworzyli najznakomitsi sukiennicy, których dzieła wychwalał sam król Jan Olbracht. Od XVIII wieku najokazalsze kamieniczki należały właśnie do nich.
Co ciekawe w tym miejscu wcześniej znajdował się dom pastora Valeriusa Herberga nazywanego Małym Lutrem. Więcej o tej postaci możecie przeczytać we wpisie dotyczącym Lapidarium.

Muzeum Ziemi Wschowskiej
W jednej we wspomnianych powyżej kamienic obecnie mieści się muzeum. Jest to miejsce w którym można podziwiać kolekcje archeologiczne, historyczne, etnograficzne i artystyczne związane z regionem. Instytucja prowadzi też działalność edukacyjną i dla mieszkańców stanowi centrum kulturalne, gdzie odbywają się spotkania, wykłady i warsztaty. Gwarantujemy, że wizyta w tym miejscu będzie wisienką na torcie w czasie zwiedzania Wschowy!
Z dokładnym opisem wystaw, cennikiem i godzinami otwarcia można zapoznać się na oficjalnej stronie muzeum: https://muzeum.wschowa.pl/.
Mamy nadzieję, że tym krótkim wpisem i zdjęciami zachęciliśmy Was do chociażby krótkiego przystanku we Wschowie. A jeżeli szukacie innych inspiracji podróżniczych na terenie Wielkopolski, zachęcamy do sprawdzenia zakładki na blogu w pełni poświęconej właśnie tej części Polski.