Lato w mieście nie musi być nudne! To czas, który można poświęcić na odkrywanie tego co w najbliższej okolicy. W dzisiejszym wpisie znajdziecie gotową trasę zwiedzania, która pozwoli Wam zobaczyć jak wyglądają murale w Katowicach!
Spis treści
Murale w Katowicach
By zobaczyć wszystkie murale rozmieszczone na mapie Katowic potrzebne byłyby co najmniej 2 dni. W tym wpisie wybraliśmy dla Was te, które nas osobiście spodobały się najbardziej i które połączyliśmy na mapie tworząc kilkugodzinną trasę zwiedzania miasta. Część z nich rozmieszczona się przy innych godnych uwagi atrakcjach, na które możecie poświęcić dodatkowy czas według Waszego uznania.
Józefowiec
Proponujemy rozpoczęcie zwiedzania od historycznej części miasta położonej na tzw. Wzgórzach Chorzowskich, czyli od Józefowca. Na tym terenie znaleźć możecie trzy duże murale.
Gnieźnieńska 11A
Zielona Głowa lub Głowa Pełna Zieleni. To mural autorstwa Małgorzaty Rozenau z 2021 r. Mural powstał z inicjatywy Śląskiego Ruchu Klimatycznego i stanowi symbol ekologicznego myślenia i odpowiedzialności związanej ze zamianami klimatycznymi.
Mikusińskiego 5
Mural powstał w ramach Katowice Street Art. Festiwal w 2012 r.i pierwotnie przedstawiał jedynie gigantyczny włącznik. W późniejszym czasie nieznany autor dopisał u jego podstawy napis „Turn mind”, nadający dziełu nowe, głębsze znaczenie.
Szczecińska 8
Ten mural również powstał w ramach wspomnianego wyżej festiwalu. Został namalowany w edycji 2013 r. w ramach cyklu przedstawiającego dawne skarby Katowic. Malowidło przy ul. Szczecińskiej 8 prezentuje wyburzony już budynek Centrum Variete Michalik, który kiedyś stał przy ul. Korfantego 10.
Koszutka
Katowicka 41A
Mural, który tu znajdziecie powstał jako zapowiedź powstającego w 2016r. Szlaku Śląskiego Bluesa. Jego lokalizacja nie jest przypadkowa. To właśnie z Koszutki pochodzi spora ilość artystów miłujących ten gatunek muzyki.
Katowicka 39A
Zaraz obok znajdziecie mural pochodzący z 2020 r., który jest zdecydowanie naszym ulubionym. Jak głosi napis został przygotowany jako element promocji udziału Polski w Światowej Wystawie Expo 2020 w Dubaju! Dwa inne murale o tym samym temacie przewodnim miały powstać w Łodzi i Warszawie.
Bogucice
Przejście podziemne przy gwiazdach
W tym miejscu znajdziecie kilka murali. Dwa z nich wyróżniają się na tle pozostałych. Jeden z nich przedstawia Magika z Paktofoniki. To w katowickich Bogucicach powstawały teksty do „Jesteś Bogiem”, „Chwil ulotnych”, „Plus i minus” czy „Nowin”.
Drugi to mural przedstawiający jednego z najwybitniejszych polskich himalaistów czyli Jerzego Kukuczkę. To w tej dzielnicy znajdował się jego dom rodzinny, w którym się wychowywał. W związku z tym w Bogucicach znajdziecie jeszcze jeden mural przestawiający wspinacza, tym razem na skrzyżowaniu ul. Markiefki i Katowickiej.
Markiefki 44A
Na tyłach Miejskiego Domu Kultury „Bogucice – Zawodzie” znajdziecie serię murali, wykonanych przez mieszkańców, które powstały w ramach projektu „Murem za Niepodległą”. Znajdziecie na nich śląskie familoki, kopiec w Piekarach Śląskich oraz ważne postacie i wydarzenia związane z okresem Powstań Śląskich. Warto podkreślić, że wszystkie murale zostały wykonane przez okolicznych mieszkańców przy nadzorze artystów.
Centrum
1 maja 87
Ten bardzo abstrakcyjny mural znajdziecie na bocznej ścianie opuszczonego już budynku przy skrzyżowaniu z ul. Bohaterów Monte Cassino. Jego powstanie (z resztą jak wielu innych) związane jest z OFF Festiwalem. Jak widać, nie bez podstaw jego autor często porównywany jest wielkich wizjonerów jak sam Pablo Picasso…
Floriana 8
Mural z serii Black Gold powstałej w ramach Katowice Street Art. 2013 r. Tak samo jak mural z ul. Szczecińskiej 8 przedstawia już dawny, wyburzony już budynek – Pałac Ślubów przy ul. Korfantego 16. Oba murale w Katowicach są autorstwa tego samego artysty, Sławomira Czajkowskiego. Podobieństwa widoczne są na pierwszy rzut oka.
1 maja 7
Tutaj znajdziecie jeden z najbardziej charakterystycznych murali w mieście! Dzięki złudzeniu 3D wydaje się, że przez budynek przelatuje sterowiec, a na chodnik spływa wysoki wodospad. Niestety ruchliwa ulica i stojące nieopodal śmietniki skutecznie uniemożliwiają zrobienie dobrego zdjęcia z odpowiedniej odległości. Niemniej jednak mimo niewdzięcznej okolicy mural robi duże wrażenie i zdecydowanie warto go zobaczyć!
Myśliwska 3
Mural znajdziecie na skrzyżowaniu ul. Damrota i Myśliwskiej. Nie oczekujcie fajerwerków. Zdobi ścianę wiaduktów kolejowego i w porównaniu do innych wspomnianych w tym wpisie dzieł wypada dość słabo.

Wojewódzka 48
Na ul. Wojewódzkiej czeka Was spotkanie z jedną z wybitnych katowiczanek – Krystyną Bochenek, która przez wiele lat związana była z Polskim Radiem Katowice. Zapisała się na katach historii miasta ze względu na organizację licznych akcji społecznych i charytatywnych. To ona była pomysłodawczynią ogólnopolskiej akcji jaką jest dyktando z języka polskiego! Została upamiętniona na muralu po 11 latach od śmierci. Była wicemarszałkiem Senatu, zginęła w katastrofie smoleńskiej.
Mariacka Tylna
Tutaj przywita nas prawdziwy wysyp murali, powiem na jednej ulicy znajdziemy co najmniej cztery!
Pierwszy z nich zobaczyć można przy skrzyżowaniu z ul. Francuską. Powstał w ramach akcji marketingowej promującej najnowszy sezon (4) kultowego serialu Netflix pt. Stranger Things. Jak długo pozostanie niezamalowany? Tego niestety nie wiemy, więc jeśli jesteście fanami to śpieszcie się!
Po drugiej stronie skrzyżowania można zobaczyć abstrakcyjny mural przedstawiający rozczłonkowaną kurę z jajkiem sadzonym umieszczonym pomiędzy jej dolnymi częściami. Niestety obecnie kura straciła też głowę, ze względu na prace prowadzone w górnej części budynku. Kto wie, może niebawem całkowicie zostanie rozebrana. To kolejny powód, by jak najszybciej udać się na Mariacką Tylną!
Ostatnie prezentowane na naszej trasie dzieło to mural z dwoma ptakami, które przypominają nam kawki. To tylko nasze domysły, nie znaleźliśmy nigdzie informacji potwierdzających tą teorię. Autorem jest belgijski artysta specjalizujący się w malowaniu zwierząt. Za każdym razem rysuje je podwójnie. Z jednej strony sam szkielet i wnętrzności zwierzęcia, a z drugiej tradycyjnie. Tak też było i tym razem.

Podsumowanie
Oczywiście na mapie Katowic znajdziecie dużo więcej niesamowitych street artowych dzieł! Nie sposób jednak zobaczyć wszystkie jednego dnia ze względu na odległości. Niemniej jednak zachęcamy Was serdecznie do odkrywania miasta na własną rękę i w nieśpiesznym tempie, gdyż czasami zupełnie niespodziewanie, tuż za rogiem kryją się niesamowite rzeczy!
Dla ułatwienia Waszych podróży proponujemy zerknąć na oficjalną stronę dotyczącą katowickich murali: https://murale.katowice.eu/. Znajdziecie tam bardziej szczegółowe opisy i zdjęcia, a jeśli znajdziecie gdzieś mural, który nie został opublikowany na stronie możecie go samodzielnie zgłosić!
Do dzieła!